Tegyük a helyére a kandallót!
Tegyük a helyére a kandallót!
Egyre többen szeretnének otthonukba egy kandallót. Mára nagyon sok típus jelent meg a piacon, amelyek között eligazodni igencsak nehéz. Írásomban a különböző kandallótípusokat veszem sorra, hogy segítsek a választásban.
Mindenekelőtt mitől kandalló egy kandalló? Ha definíciószerűen szeretnénk megfogalmazni:
A kandalló egy olyan kályha, amelynek a tűztere legalább egy oldalon, annak teljes magasságában nyitott vagy ajtóval zárható.
A kandalló hőeladása elsődlegesen ezen a felületen történik. A füstcső (ha van) alapesetben rövid, közvetlenül a kéménybe torkollik, de itt számos variáció lehetséges.
I. A tűztér
A tűztér kialakítása, felépítése szerint a kandallók lehetnek, nyílt tűzterű (nyitott) vagy zárt kandallók.
1, Nyílt tűzterű kandallók

A Greyjoyok kraken kandallója a Trónok harca c. filmsorozatból
A nyílt tűzterű kandallók régi kastélyok, úri rezidenciák, no meg történelmi és fantasy filmek (Trónok harca) és az amerikai Mikulás nélkülözhetetlen kellékei. Nagyméretű, ajtó nélküli tűztér jellemzi őket. A tűz látványa ennél a kandallótípusnál a legelemibb, ugyanakkor a hatásfoka kifejezetten alacsony (10-20%). Az esetlegesen kipattanó szikrák, valamint a füstelvezetés nehézsége miatt otthonokba manapság ritkán építjük.
Egyre divatosabb a modern otthonok teraszán a kültéri kandalló.
Hiszen kiben nincs meg az igény egy kis esti borozgatásra a tábortűz mellett?
A kültéri kandalló ezt az élményt nyújtja, rendezett otthonos körülmények között, mégis kint a szabadban. Kiváló hangulatelem hűvösebb nyári estékhez, és egyben a kert dísze. Grillezővel kiegészíthető, így akár kerti partikat is kiszolgál, a kültéri kandallót önmagában pedig inkább azoknak ajánlom, akiknél a kert a pihenés színtere és szeretnék esténként élvezni/érezni a tűz éltető erejét.
2, Zárt tűzterű kandallók
Zárt tűzterű kandallókról akkor beszélünk, ha ajtóval zárható a tűztér. A manapság épített kandallók túlnyomó többsége ebbe a típusba tartozik. Általában fémből készül a tűztér, de lehet falazott is, samott téglákból. Az ajtó lehet egy- vagy kétszárnyú, illetve liftes is, vagyis az ajtó nem oldalra, hanem felfelé nyitható (emelhető). A kandalló kivitelének függvényében lehet front-, egy- vagy mindkét oldalon üveges tűztér.
Öntvényből és lemezből készült kandallóbetéteket egyaránt találunk a piacon. Hogy melyik a jobb? Véleményem szerint mindkettő. A lényeg a kivitelezés minősége és a garancia. Jellemzően az olcsó, nagy áruházláncok kínálta típusokkal sok probléma lehet – tisztelet a kivételnek.
Vásárlás előtt hívjon nyugodtan, szívesen segítek a megfelelő tűztér kiválasztásában.
II. Légellátás szerint
Légellátás szempontjából megkülönböztethetünk zárt égésterű és a nyílt égésterű kandallókat.
A zárt égésterű kandallók a lakás légterétől izoláltan működnek, az égéshez szükséges levegőt egy kiépített légcsatornán keresztül kapják.
A nyílt égésterű kandallók tűztere a lakás légterétől nem izolált, az égéshez szükséges levegő a lakótérből érkezik. Utóbbiak a mai légtömör otthonokban sok problémát okozhatnak, akár veszélyforrást is jelenthetnek.
Nagyon fontos, hogyha valaki új kandallót építtet, mindenképpen gondoskodni kell a lakótértől független légellátásról, így az építő és a megrendelő is nyugodtan alszik ;).
III. Fűtési módozatok
A fűtés módja szerint három kandallótípust különíthetünk el:
- Légfűtéses kandallók
- Vízteres kandallók
- Hőtárolós kandallók
1, Légfűtéses kandallók
A legelterjedtebb kandallótípus a légfűtéses kandalló. A fűtés elve konvekciós, azaz a kandalló alsó részén kialakított nyíláson a fűtendő helyiség(ek) levegője a kandallótestbe beáramlik, ahol a tűztérbetét felmelegíti azt, és a felül elhelyezett nyílásokon (rácsokon) adja le a már forró levegőt. A falazatát általában valamilyen szigetelőanyagból építik (YTONG, kalciumszilikát lap, grenaisol), emiatt azonban a kandalló falazata nem, vagy csak alig melegszik át. Hőtartása nagyon rövid, addig ad meleget, amíg a tűztérbetétben ég a tűz.

Légfűtő kandalló látványterve – LGD-kályha
Légfűtéses kandallókat azon ügyfeleimnek ajánlom, akiknek a gyors felfűtés kifejezetten fontos, inkább kiegészítőfűtésre vágynak és egy egyszerűen, olcsón megépíthető kandallót szeretnének.
2, Vízteres kandallók
A vízteres kandallókat jellemzően olyan lakásokba kérik, ahol már kiépített a központi fűtés és a fatüzelést fűtésrásegítésre, vagy főfűtésre szeretnék alkalmazni. Működése hasonló a légfűtéses kandallóhoz, annyi különbséggel, hogy a tűztér felett egy vizes hőcserélő van felszerelve és a felmelegített vizet szivattyú segítségével a radiátorokba és/vagy a puffertartályba juttatják.

Benkel vízteres kandallóbetét
A vízteres kandallók egyben légfűtők is, a gyártói adatlapon megtalálható a vízoldali/légoldali teljesítmény aránya. Vitathatatlan előnyük, hogy egy ilyen kandallóval a központi fűtés jelentette kényelmet biztosíthatjuk otthonunknak, emellett a puffertartálynak köszönhetően a hőtárolási idő is jelentősen megnyújtható. Hátránynak említhetjük a relatíve magas építési költségeket és az összetett rendszert, valamint hasonlóan a gázfűtéshez áramkimaradás esetén a rendszer leáll (keringetőszivattyúk).
3, Hőtárolós kandalló
A kandallók legújabb generációja, amely minden igényt kiszolgál, amit egy modern kandallónak tudnia kell. Ez a kandallótípus kiküszöböli a légfűtéses és a vízteres kandallók legkellemetlenebb hátrányait, vagyis nagyobb hatásfokkal égeti el a fát, miközben a falazata átmelegszik, és több órán keresztül tartani tudja a hőmérsékletét. Előnye a cserépkályhákkal és tömegkályhákkal szemben a gyors felfűtés, illetve kifejezetten széles, nagyméretű tűztér lehetősége.
A hőtárolós kandallók (speicherkamin) Németországban, és Ausztriában már kifejezetten elterjedtek, hazánkban még kevesen építjük. A hőtárolós kandalló falazata speciális hőtároló elemekből készül, a füstkivezetést pedig külön hőakkumulációs egységgel lehet felszerelni, ezzel tovább növelve a hatásfokot. Ez utóbbi lehet rendszerszerű vagy egyedileg épített is. A kandalló falazatán elhelyezhető szellőző rés, amelyen keresztül a kandalló részben légfűtő kandallóként is funkcionálhat, de ez igény szerint akár teljesen elhagyható. Építési technológiájának köszönhetően tetszőleges formavilág, és széles anyagválasztást tesz lehetővé. Hatásfoka 80% feletti, hőtartása 1-5 óra.
a hőtárolós kandallót Ajánlom mindenkinek, aki nem csak szép, de hatékony kandallót is szeretne otthonába!
Végül pedig külön szólni kell még a csempekandallókról is, amelyek szintén a hőtárolós kandallókhoz sorolhatók, azonban csak akkor, ha megépítése során ügyelnek a megfelelő technológiák alkalmazására, amellyel biztosítható a hőtárolás. A csempekandallók falazata kályhacsempéből készül, amely azon túl, hogy tetszetős, nagyon jó hőtechnikai tulajdonságokkal is rendelkezik. Bővebben egy csempekandallókról egy korábbi cikkemben olvashat.
Amennyiben Ön is szeretne egy szép kandallót otthonába, írjon üzenetet, vagy kérjen személyes konzultációt!
Megosztás a facebookonMinden megosztást köszönünk!